Badanie kału to jedno z podstawowych badań, które pozwala na diagnostykę wielu schorzeń związanych z układem pokarmowym. Pomaga w wykryciu bakterii, wirusów, pasożytów, grzybów oraz chorób związanych z zaburzeniami procesu trawienia i wchłaniania. Badanie kału jest w stanie odpowiedzieć na wiele pytań związanych ze stanem zdrowia Pacjenta.
Warto wiedzieć!
Za pomocą badania stolca można wykryć wiele wskaźników oceniających stan zdrowia Pacjenta. To z niego lekarz jest w stanie dowiedzieć się, jak wygląda mikrobiota jelit, czy istnieje stan zapalny w obrębie przewodu pokarmowego albo czy występują w nim patogeny jelitowe, które mogą powodować przewlekłe dolegliwości.

Czym jest badanie kału?
Kał jest najlepszym materiałem diagnostycznym w badaniu schorzeń związanych z układem pokarmowym. W badaniu kału określana jest jego konsystencja, obecność śluzu, krwi, resztek pożywienia lub fragmentów pasożytów.
Po co wykonuje się badanie kału?
Za pomocą badania stolca można wykryć wiele wskaźników oceniających stan zdrowia Pacjenta. To z niego lekarz jest w stanie dowiedzieć się, jak wygląda mikrobiota jelit, czy istnieje stan zapalny w obrębie przewodu pokarmowego albo czy występują w nim patogeny jelitowe, które mogą powodować przewlekłe dolegliwości. Wynik badania kału daje odpowiedź na pytanie, jak funkcjonuje nasz układ pokarmowy czy nie ma w nim pasożytów i czy nie dochodzi do utajonego krwawienia.
Wskazania do oddania kału do badania
Do najważniejszych wskazań do badania kału należą:
- podejrzenie choroby bakteryjnej, wirusowej lub pasożytyczniej przewodu pokarmowego;
- podejrzenie chorób nowotworowych przewodu pokarmowego;
- problemy z wypróżnianiem;
- zaburzenia trawienia i wchłaniania tłuszczu;
- utrata wagi, problemy z wypróżnianiem, osłabienie, ból brzucha;
- krew lub śluz w kale, zmiana koloru stolca;
- podjęcie pracy w branży gastronomicznej.
Jak przygotować się do badania kału?
Właściwe przygotowanie się do badania kału jest bardzo ważne, ponieważ zarówno dieta, jak i przyjmowane leki mogą zafałszować wyniki badań. Zaleca się, aby około 3 dni przed pobraniem materiału odstawić leki, które mogą mieć wpływ na wynik analizy kału. Są to m.in. leki przeciwzapalne oraz te zawierające kwas acetylosalicylowy.
Kobiety nie powinny pobierać materiału do badania w czasie miesiączki.
W celu uzyskania pełnych informacji na temat przygotowania się do badania odsyłamy na naszą podstronę: ,,przygotowanie do badania kału”.
Jak przebiega prywatne badanie kału?
W większości przypadków wystarczy do laboratorium dostarczyć jedną małą próbkę kału. Wyjątkiem jest jednak badanie na nosicielstwo w kierunku pałeczek Salmonella i Shigella. W tej sytuacji należy oddać do badania 3 próbki kału najlepiej w odstępach jednodniowych przez trzy kolejne dni. Badanie w kierunku owsików wymaga pobraniu wymazu okołoodbytyczniego.
O szczegółach badania zawsze informuje lekarz zlecający badanie. Pobrany materiał przesyłany jest do laboratorium, gdzie poddawany jest analizie.
Jakie badania z kału można wykonać?
- badanie kału ogólne;
- badanie kału na pasożyty;
- badanie kału na nosicielstwo;
- badanie kału na krew utajoną;
- posiew kału.
Analiza kału – jak interpretować wyniki?
Z laboratorium przychodzą wyniki opisane jako ,,pozytywny” lub ,,negatywny”, co oznacza występowanie lub brak jakiegoś wirusa, bakterii, pasożytów, krwi utajonej w stolcu, patogenu lub innych badanych czynników. Wyniki badania kału powinien analizować lekarz. Nie mogą one być oderwane od całego procesu diagnostycznego.
Punkty FabMed w Warszawie, gdzie wykonasz badanie stolca
Zdaniem eksperta

Badanie kału wykonasz w placówkach FabMed w Warszawie – w punkcie na Bemowie lub na Woli. Zasięgiem naszego działania objęte są też inne dzielnice stolicy: Bielany, Ochota, Ursus, Włochy, Żoliborz, Śródmieście. Oferujemy możliwość wykonania badań kału bez skierowania lekarza. Wyniki badania możesz odebrać online bez wychodzenia z domu – mówi lek. Piotr Leszczyński
FAQ – najważniejsze pytania dotyczące badania kału (stolca)
Jak pobrać kał do badania sanepidowskiego?
Do badania sanepidowskiego należy dostarczyć 3 próbki kału z trzech kolejnych dni. W dniu pobrania ostatniej próbki należy dostarczyć wszystkie 3 próbki do laboratorium. Próbki do badania sanepidowskiego należy pobrać na podłoże transportowe. Każda pobrana próbka kału może być przechowywana w temperaturze lodówki maksymalnie do 72 godzin.
Jak pobrać kał do badania krwi utajonej?
Badanie na krew utajoną umożliwia wykrycie śladowych ilości krwi w kale, która jest niewidoczna gołym okiem. Jest to badanie zalecane w diagnostyce różnych chorób przewodu pokarmowego i niedokrwistości. Do badania kału na krew utajoną należy się odpowiednio przygotować. Lekarz przed badaniem może zalecić zaprzestania przyjmowania niektórych leków lub stosowanie specjalnej diety. Materiał do badania należy pobrać z 3 kolejnych wypróżnień. Każda próbka powinna znaleźć się w osobnym, czystym pojemniku. Po zebraniu próbek należy je odpowiednio podpisać i zwrócić do laboratorium.
Zobacz również:

Dr Piotr Leszczyński
lek. internista, lek. med. estetycznej