Jednym z najczęściej zalecanych badań diagnostycznych jest badanie krwi, które pozwala ocenić ogólny stan zdrowia oraz wykluczyć lub potwierdzić wiele chorób. Dzięki badaniu krwi lekarz prowadzący może uzyskać wiele ważnych informacji medycznych. Pobieranie krwi niektórym Pacjentom, zwłaszcza tym najmłodszym, kojarzy się z bólem, a obawa przed nim bywa tak silna, że mdleją przed ukłuciem. Morfologia krwi wykonywana u dzieci często doprowadza do krzyku, płaczu, a nawet prób ucieczki. Na szczęście istnieją sposoby na to, by ograniczyć ból związany z pobraniem krwi.
Warto wiedzieć!
Dużym utrudnieniem przy pobieraniu materiału jest bardzo zagęszczona krew. Może to oznaczać dla dziecka więcej stresu, łez, a w najgorszym wypadku konieczność powtórzenia badania. Aby uniknąć takich sytuacji, warto napoić dziecko przed badaniem wodą mineralną niegazowaną.

Sposoby na badanie krwi bez bólu
Istnieje kilka skutecznych sposobów, aby pomóc oswoić się dziecku ze strachem na widok strzykawki:
#1 Rozmowa z dzieckiem przed pobraniem krwi
Warto porozmawiać z dzieckiem i przygotować je na to, co będzie się działo. W jaki sposób? Cierpliwą rozmową, w trakcie której wskażesz mu, że pobranie krwi jest ważne dla zachowania zdrowia. Opowiedz dziecku, na czym polega pobranie krwi i jak wygląda miejsce pobrań. My ze swojej strony dokładamy wszelkich starań, aby nasz punkt pobrań był przyjazny dziecku. Powiedz, że zabieg trwa zaledwie kilkanaście sekund, że igły są bardzo cieniutkie, a ukłucia można porównać do ukąszeń komara. Jeżeli dziecko wykazuje lęk, pokaż zrozumienie. Nie mów ,,że nie ma się czego bać” albo ,,że to nie będzie bolało”. Lepiej powiedzieć, że wiele osób, nawet dorosłych, boi się pobierania krwi.
#2 Zastosowanie leku znieczulającego przed badaniem krwi
Jeżeli dziecko, mimo rozmów, nadal czuje paniczny lęk przed pobraniem krwi, można zastosować leki znieczulające w formie plastra lub kremu o działaniu miejscowo znieczulającym. To uznane sposoby postępowania mające na celu złagodzenie bólu związanego z użyciem igły u dzieci i dorosłych.
#3 Umów się na konkretną godzinę wykonania morfologii krwi
Nasz punkt pobrań FabMed w Warszawie oferuje bezbolesne badanie krwi oraz możliwość umówienia się na konkretną godzinę. Wybierając konkretne godziny wizyty, unikniesz czekania z dzieckiem w kolejce, co dodatkowo może je niepotrzebnie stresować. Przed badaniem pamiętaj jednak o odpowiednim przygotowaniu dziecka do badania – powinno się ono odbyć się na czczo, a w przypadku niemowląt i małych dzieci dozwolone jest lekkostrawne śniadanie.
#4 Pij wodę przed pobieraniem krwi
Dużym utrudnieniem przy pobieraniu materiału jest bardzo zagęszczona krew. Może to oznaczać dla dziecka więcej stresu, łez, a w najgorszym wypadku konieczność powtórzenia badania. Aby uniknąć takich sytuacji, warto napoić dziecko przed badaniem wodą mineralną niegazowaną. Wtedy nawodnimy organizm, a krew nie będzie nadmiernie zagęszczona, co przełoży się na to, że szybciej napłynie do strzykawki. Zatem cały proces pobierania krwi przebiegnie sprawniej. Zasada ta dotyczy nie tylko dzieci, ale również osób dorosłych.
#5 Zabierz dziecku ulubioną maskotkę albo zabawkę na badanie krwi
Zadbaj o to, aby podczas badania krwi dziecko miało ze sobą swoją ulubioną zabawkę, która odciągnie uwagę od ukłucia.
#6 Pamiętaj o nagrodzie
Jeżeli dziecko było dzielne podczas badania, pamiętaj o tym, aby je nagrodzić. Pacjent może otrzymać nagrodę zarówno z rąk pielęgniarki, jak i rodzica.
Bezbolesne badanie krwi u dziecka – o czym jeszcze pamiętać?
W naszym punkcie diagnostycznym w Warszawie jest taka możliwość, aby rodzic w trakcie badania krwi był przy dziecku. Małe dzieci wymagają przede wszystkim wsparcia psychicznego, przytulania oraz uspokajania. Obecność rodzica na pewno zadziała na dziecko uspokajająco.
Zdaniem eksperta

Już na etapie rozmowy z dzieckiem powiedz mu, że usiądziesz z nim na fotelu, mocno przytulisz i jednocześnie będziesz trzymał je za rękę, aby dodać mu otuchy. Unikniesz dzięki temu nie tylko stresu dla dziecka, ale również sytuacji, że cofnie rączkę w czasie pobierania krwi – mówi lek. Radosław Rzepnikowski
Zobacz również:

Dr Radosław Rzepnikowski
Lek. med. estetycznej