Badania zawarte w pakiecie hormonalnym dedykowane są wszystkim Pacjentom odczuwającym dolegliwości o podłożu endokrynologicznym. Służą one do oceny zmian w gospodarce hormonalnej, diagnozowania zaburzeń endokrynologicznych, a także procesów związanych z płodnością czy menopauzą (przekwitaniem).
Warto wiedzieć!
W wyniku zaburzeń hormonalnych bardzo często dochodzi również do wahań nastrojów. Wpływ na humor mają przede wszystkim hormony tarczycy oraz hormony płciowe, takie jak estrogen czy progesteron.

Zaburzenia hormonalne – objawy
Zaburzenia hormonalne to problem, który dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn w różnym wieku. Mają one znaczący wpływ na jakość życia. Wahania wagi, nastroju, pojawienie się nadmiernego owłosienia (szczególnie uciążliwe w przypadku kobiet), trądzik, problemy z włosami, zaburzenia cyklu menstruacyjnego, spadek libido, zaburzenia erekcji to tylko niektóre z objawów, jakie mogą sugerować zaburzenia gospodarki hormonalnej. Przybieranie na wadze na tle hormonalnym zwykle spowodowane jest przez niedoczynność tarczycy lub zaburzenia w wydzielaniu insuliny (tzw. insulinooporność). Pojawienie się nadmiernego owłosienia (tzw. hirsutyzm) to problem wynikający z zaburzeń hormonów płciowych wydzielanych przez jajniki w przypadku kobiet i nadnercza u mężczyzn. Również spadek libido związany jest z zaburzeniami ze strony hormonów płciowych. Bardzo często występującym problemem hormonalnym wśród kobiet jest rozregulowanie cyklu miesiączkowego. Jest to szczególnie problematyczne dla kobiet chcących zajść w ciążę, ponieważ może prowadzić do niepłodności. W wyniku zaburzeń hormonalnych bardzo często dochodzi również do wahań nastrojów. Wpływ na humor mają przede wszystkim hormony tarczycy oraz hormony płciowe, takie jak estrogen czy progesteron. Ich poziom gwałtownie zmienia się w czasie menopauzy oraz przed miesiączką, dlatego to właśnie wtedy wiele kobiet odczuwa dolegliwości związane z gwałtownymi zmianami nastroju.
Zdaniem eksperta

Pakiet badań hormonalnych dla kobiet i mężczyzn pozwala określić poziom najważniejszych hormonów w organizmie. Wyniki mogą stanowić podstawę do dalszej diagnostyki u specjalistów. Pamiętajmy, że zaburzeń hormonalnych nie powinno się lekceważyć, ponieważ nieleczone mogą prowadzić do wielu chorób – mówi lek. Piotr Leszczyński
Jakie badania składają się na pakiet hormonalny?
W ramach pakietu hormonalnego przygotowaliśmy kilka wariantów badań dedykowanych zarówno kobietom, jak i mężczyznom:
PAKIET BADAŃ TARCZYCA ZAWIERA:
- TSH
- FT3
- FT4
- przeciwciała ATPO
- przeciwciała ATG
PAKIET BADAŃ ANTYKONCEPCJA HORMONALNA ZAWIERA:
- ALT – Aminotransferaza alaninowa (ALT) (I17)
- AST – Aminotransferaza asparaginianowa (AST) (I19)
- BIL-T – Bilirubina całkowita (I89)
- GGTP – Gamma-glutamylotranspeptydaza (GGTP) (L31)
- CHOL – Cholesterol całkowity (I99)
- HDL – Cholesterol HDL w surowicy (K01)
- LDL-WYL – Cholesterol LDL – wyliczany (K03)
- TG – Triglicerydy (O49)
- PT – Czas protrombinowy (PT), INR/ (G21)
- Wykrywanie obecności mutacji typu Leiden c. 1691G>A w genie czynnika V krzepnięcia krwi (gen F5) metodą Real Time-PCR
PAKIET BADAŃ MENOPAUZA ZAWIERA:
- Hormony płciowe – FSH, Estradiol
- Hormon tarczycy – TSH
- Progesteron (N55)
- MOR Morfologia
- GLU Glukoza
PAKIET BADAŃ HORMONALNY KOBIETA ZAWIERA:
- Estradiol (E2) (K99)
- Siarczan dehydroepiandrostendionu (DHEA-S) (K27)
- Progesteron (N55)
- Testosteron (O41)
- TSH – Tyreotropina (TSH) trzeciej generacji (L69)
- Folikulotropina (FSH) (L65)
- Prolaktyna (PRL) (N59)
PAKIET BADAŃ HORMONALNY MĘŻCZYZNA ZAWIERA:
- Siarczan dehydroepiandrostendionu (DHEA-S) (K27)
- Estradiol (E2) (K99)
- Testosteron (O41)
- TSH – Tyreotropina (TSH) trzeciej generacji (L69)
Badania hormonalne dla kobiet – opis pakietów
W zależności od wybranego pakietu można wykonać badania w kierunku występowania konkretnych schorzeń:
PAKIET BADAŃ DIAGNOSTYCZNYCH TARCZYCA
Tarczyca jest niewielkim narządem wytwarzającym hormony (tyroksynę, trijodotyroninę i kalcytoninę), które regulują szybkość przemiany materii w organizmie. Zaburzenia pracy tarczycy są jednym z najczęściej występujących schorzeń w naszym społeczeństwie. Dotykają głównie kobiety. Choroby tarczycy mogą powodować bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego tak ważne jest regularne kontrolowanie stanu tarczycy. Badania wchodzące w skład pakietu tarczyca pomocne okazują się w zdiagnozowaniu niedoczynności, nadczynności tarczycy oraz chorób tarczycy o podłożu autoimmunologicznym tj.: choroba Hashimoto i choroba Gravesa-Basedowa.
PAKIET BADAŃ ANTYKONCEPCJA HORMONALNA
Pakiet antykoncepcja zawiera badania pozwalające na ocenę ogólnego stanu zdrowia osób stosujących antykoncepcję hormonalną. Badania wchodzące w skład pakietu umożliwiają m.in. ocenę zmian w funkcjonowaniu wątroby, krzepliwości krwi, metabolizmie lipidów.
PAKIET BADAŃ MENOPAUZA
Badania wchodzące w skład pakiet menopauza umożliwiają ocenę ogólnego stanu zdrowia, metabolizmu kości oraz sprawdzenie potencjalnych zmian hormonalnych związanych z menopauzą. W skład pakietu wchodzą badania hormonów płciowych, takich jak FSH, Estradiol i Progesteron, a także morfologia krwi oraz badanie poziomu glukozy.
PAKIET BADAŃ HORMONALNY KOBIETA
Pakiet badań dla kobiet na tle hormonalnym to zestaw pozwalający określić rodzaj zaburzeń hormonalnych. Obejmuje badania w kierunku zaburzeń pracy tarczycy, cyklu miesiączkowego, płodności, wypadania włosów, nadmiernego przyrostu owłosienia typu męskiego, trądziku oraz menopauzy. Wykrycie zaburzeń hormonalnych u kobiety pozwoli na ujawnienie często nieodczuwalnych, ale już rozwijających się groźnych stanów patologicznych, wyjaśni przyczyny obserwowanych dolegliwości, które z pozoru mogą się wydawać odległe od systemu hormonalnego (problemy skórne, wahania nastrojów) oraz pozwoli na wskazanie przyczyn nieprawidłowości, takich jak zaburzenia miesiączki czy problemy z zajściem w ciąże.
FSH to hormon, który wpływa na procesy związane z płodnością. Znajomość stężenia w organizmie FSH jest istotne w przypadku zaburzeń funkcji jajników i miesiączkowania.
Nieprawidłowy poziom estradiolu, czyli sterydowego hormonu płciowego, może objawiać się zaburzeniami miesiączkowania, zaburzeniami okresu pokwitania, a także zaburzeniami struktury kości (osteoporoza).
PRL, czyli prolaktyna, to hormon regulujący funkcje gruczołów rozrodczych oraz podtrzymujący laktację. Nieprawidłowy poziom prolaktyny może być przyczyną problemów z zajściem w ciąże, a także stanowi czynnik zwiększający ryzyko wystąpienia poronień.
Badania hormonalne dla mężczyzn – opis pakietu
W ramach pakietu hormonalnego dla mężczyzn wykonywane są badania określające rodzaj zaburzeń hormonalnych odpowiedzialnych za takie dolegliwości, jak wahania masy, obniżenie popędu seksualnego, zaburzenia erekcji czy niedobór owłosienia. Badania dla mężczyzn zawarte w pakiecie hormonalnym pozwalają na określenie zmiany zachodzących w gospodarce hormonalnej, mających związek z niepłodnością oraz andropauzą. Stwierdzenie nieprawidłowości w stężeniach hormonów w organizmie może być także sygnałem istnienia ryzyka takich chorób, jak cukrzyca, miażdżyca, choroby sercowo-naczyniowe (np. nadciśnienie tętnicze, zawał mięśnia sercowego), choroby nerek, wątroby, stawów, zaburzenia krzepnięcia krwi.
Badania hormonów dla kobiet – jak się przygotować?
Badania hormonalne w pakietach wykonywane są z krwi. Z tego względu zaleca się, aby Pacjent przed badaniem był na czczo, tzn. po około 10-12 godzinnym wstrzymaniu się od posiłków. Ze względu na badanie FSH na pobieranie krwi najlepiej się zgłosić w 1-5 dniu cyklu miesiączkowego. Krew musi być pobrana rano. Przed oddaniem materiału do badania należy unikać stresu oraz wysiłku fizycznego.
Dla kogo dedykowany jest pakiet badań hormonalnych?
Pakiet badań hormonalnych kierowany jest zarówno do kobiet, jak i mężczyzn zmagających się z różnymi dolegliwościami o podłożu endokrynologicznym i hormonalnym. Jest bardzo wiele różnych schorzeń, dysfunkcji i nieprawidłowości organizmu, przy których wykonanie badań hormonalnych jest niezbędne
Wskazania do wykonania badań hormonalnych u kobiet:
- problemy z zajściem w ciąże;
- wahania wagi;
- problemy z cerą i włosami;
- wahania nastrojów;
- pogorszenie samopoczucia;
- podejrzenie zespołu policystycznych jajników,
- stosowanie antykoncepcji hormonalnej;
- podejrzenie nadczynności lub niedoczynności tarczycy;
- planowanie potomstwa;
- przekwitanie i towarzyszące temu objawy, takie jak uderzenia gorąca, pogorszenie koncentracji oraz pamięci, pogorszenie jakości snu, a także wzrost ciśnienia tętniczego.
Wskazania do badania hormonów dla mężczyzn:
- wahania masy ciała;
- spadek libido;
- problemy z erekcją;
- stany depresyjne lub przeciwnie – nerwowość i agresja;
- łysienie;
- podejrzenie bezpłodności;
- spadek masy mięśniowej.
Dlaczego warto zdecydować się badania hormonalne?
- Testy hormonalne zawarte w pakiecie pozwolą Ci na wczesne diagnozowania problemów zdrowotnych, umożliwią zaplanowanie terapii oraz monitorowanie procesu leczenia.
- Badania w pakiecie to oszczędność czasu – wszystkie testy hormonalne możesz wykonać już jednego dnia podczas jednej wizyty w placówce.
- Szeroki zakres pakietu hormonalnego dostosujesz do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych.
- Wyniki badania możesz odebrać online.
- Badania w pakiecie to oszczędność pieniędzy.
Punkty FabMed w Warszawie, gdzie wykonasz badania poziomu hormonów
W celu wykonania badań hormonalnych zapraszamy Pacjentów z Warszawy (m.in. Bielan, Śródmieścia, Żoliborza, Ochoty, Włoch, Ursusa) do naszych punktów diagnostycznych FabMed – na Bemowie oraz na Woli. Jesteśmy otwarci już od godziny 7:00 rano, a także w soboty.
Zobacz również:

Dr Piotr Leszczyński
lek. internista, lek. med. estetycznej