Poniżej przedstawiamy wskazówki dotyczące przygotowania się do badania krwi w naszym punkcie diagnostycznym FabMed w Warszawie:
Warto wiedzieć!
Bezpośrednio przed badaniem krwi nie powinno się pić kawy, słodkiej herbaty oraz innych napojów, w tym również alkoholowych, ponieważ mogą one wpłynąć na zaburzenie oznaczeń niektórych parametrów.

Jak przygotować się do badania krwi w punkcie diagnostycznym FabMed w Warszawie?
- Pobieranie krwi wykonaj w godzinach porannych (między 7:00 a 12:00) – w przypadku niektórych badań dopuszcza się możliwość pobierania materiału przez cały dzień i po posiłku.
- Przed badaniem krwi bądź na czczo – ostatni posiłek zjedz najpóźniej około godziny 18:00.
- Rano przed badaniem możesz wypić szklankę wody niegazowanej.
- Przed badaniem unikaj spożywania alkoholu i innych używek (2-3 dni przed badaniem).
- Przez około 12 godzin przed pobraniem krwi unikaj wysiłku fizycznego – co do zasady morfologii krwi nie powinno się wykonywać po forsownym wysiłku i nieprzespanej nocy.
- Przyjdź na badanie wyspany i wypoczęty.
- Bezpośrednio przed pobraniem krwi odpocznij około 15 minut w pozycji siedzącej.
- Jeżeli zażywasz na stałe leki, skonsultuj się z lekarzem, czy nie będą one wpływać na wyniki badań i czy istnieje możliwość ich zażycia po badaniu.
- Nie wykonuj badania w okresie głodzenia/obfitych posiłków.
Wszystkich szczegółowych informacji dotyczących przygotowania się do badania krwi udzielą pracownicy naszego punktu pobrań.
Czy można pić przed badaniem krwi?
Bezpośrednio przed badaniem krwi nie powinno się pić kawy, słodkiej herbaty oraz innych napojów, w tym również alkoholowych, ponieważ mogą one wpłynąć na zaburzenie oznaczeń niektórych parametrów. Dozwolone jest natomiast wypicie szklanki wody mineralnej niegazowanej przed pobraniem materiału.
Czy leki wpływają na wyniki badań krwi?
Zdaniem eksperta

Niektóre leki mogą zmieniać stężenie pierwiastków we krwi, wpływając jednocześnie na ostateczny wynik badania laboratoryjnego. Jeżeli lekarz zlecający badanie, nie zaleci inaczej, leki przyjmowane na stałe powinno się zażyć po badaniu krwi. Przed morfologią nie zaleca się również zażywania suplementów diety zawierających ekstrakty roślinne oraz preparatów witaminowych, ponieważ mogą one zafałszować wyniki badań ze względu na obecnie w ich składzie mikro i makroelementy oraz witaminy – mówi lek. Piotr Leszczyński
Ile czasu nie jeść przed badaniem krwi?
Zaleca się, aby przed pobraniem krwi nie jeść przez około 12 godzin. Oznacza to, że ostatni posiłek powinien być spożyty około godz. 18 w dniu poprzedzającym badanie.
Co można jeść przed pobraniem krwi?
Przed badaniem krwi nie można spożywać żadnych posiłków. Kolacja zjedzona poprzedniego dnia powinna być lekkostrawna. Przed wykonaniem morfologii krwi można wypić jedynie szklankę wody niegazowanej.
Kiedy zjeść ostatni posiłek przed badaniem krwi?
Ostatni posiłek przed oddaniem krwi do badania należy zjeść około godziny 18:00.
Czy można pić wodę przed badaniem krwi?
Przed pobraniem krwi Pacjent może wypić niewielką ilość wody mineralnej, najlepiej niegazowanej.
Jak przygotować do morfologii krwi dziecko?
W przypadku przygotowania do badania dziecka występują podobne procedury, co u osób dorosłych. Wskazane jest, aby przed planowanym pobraniem krwi dziecko nie jadło przez 12 godzin. W przypadku niemowląt i małych dzieci dopuszczalne jest podanie lekkiego śniadania, ponieważ nie wpływa ono istotnie na większość podstawowych badań laboratoryjnych. Wszelkie procedury medyczne mogą wywoływać lęk. Dokładamy zatem wszelkich starań, aby nasz punkt pobrań był przyjazny dziecku, a wszelkie badania laboratoryjne odbywały się bez bólu. Dla najmłodszych Pacjentów mamy przygotowany specjalny pakiet badań dla dzieci, w skład którego wchodzą badania pozwalające na ocenę ogólnego stanu zdrowia małych Pacjentów.
Jaka jest najlepsza pora do pobrania krwi?
Najlepsza pora do wykonania morfologii krwi to godziny poranne (między 7:00 a 12:00).
Kreatynina – na czczo czy po jedzeniu?
Badanie kreatyniny przeprowadza się z surowicy krwi, dlatego Pacjent przed tym badaniem powinien być na czczo. Należy powstrzymać się przed spożywaniem posiłków przynajmniej 8 do 12 godzin.
Czy badanie cholesterolu robi się na czczo?
Badanie cholesterolu we krwi powinno być wykonywane na czczo. Krew do badania musi zostać pobrana rano – około 12 godzin od ostatniego posiłku, włączając okres snu, co zapewnia stan całkowitego strawienia spożywanego posiłku i niweluje jego wpływ na wynik testu.
Jak przygotować się do badania poziomu cukru (glukozy) we krwi?
Pacjent przychodzi na badanie glukozy na czczo z zakupioną w aptece glukozą. Pracownik laboratorium rozpuszcza glukozę, następnie podaje roztwór. Pacjent powinien wypić całość rozpuszczonej glukozy w przeciągu około 5 minut. Po około 2 godzinach następuje ponowny pomiar poziomu cukru. Pacjent nie powinien w tym czasie opuszczać punktu. Należy przygotować się, że badanie na poziom glukozy we krwi trwa około 2 godziny.
Czego nie robić przed badaniem krwi?
Przed pobraniem krwi zaleca się nie wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych. W dniu badania powinno się unikać stresu, a bezpośrednio przed pobraniem krwi należy odpocząć w pozycji siedzącej przez około 15 minut.
Czy podczas miesiączki można wykonywać badania krwi?
Nie należy wykonywać morfologii krwi podczas miesiączki, ponieważ niektóre parametry mogą ulec zmianie.
Czy przed pobraniem krwi można palić papierosy?
Palenie papierosów bezpośrednio przed pobraniem krwi może spowodować, że niektóre wskaźniki ulegną zmianie, dlatego zaleca się powstrzymać od palenia papierosów co najmniej godzinę przed planowaną morfologią krwi.
Ile godzin przed badaniem krwi nie można pić alkoholu?
Picie alkoholu znacznie wpływa na wyniki badań. Jego spożycie może prowadzić m.in. do zwiększenia się objętości erytrocytów, zaburzenia poziomu GGTP (enzymu występującego w błonie komórkowej wątroby). Z tego względu nie należy pić alkoholu co najmniej 48 godzin przed pobraniem krwi.
Jak interpretować wyniki morfologii krwi?
Morfologia krwi jest analizowana w oparciu o normy, które różnią się w zależności od wieku oraz płci osoby badanej. Na wydruku zostają przedstawione dla danej próbki krwi wartości podanych parametrów oraz przedział wartości prawidłowych (od najniższej wartości uznawanej za prawidłową do najwyższej). Obok wyniku parametru, jeśli nie mieści się ona w podanym okresie normy, często umieszczony jest symbol strzałki określający, czy zmierzona wartość znajduje się poniżej lub powyżej granic normy.
Czy przygotowanie do badania krwi jest konieczne?
Aby wyniki badań laboratoryjnych były miarodajne, należy się do nich odpowiednio przygotować. Jeśli prawidłowo się przygotujemy do pobrania krwi, otrzymamy wyniki, które rzeczywiście odzwierciedlają nasz stan zdrowia.
Zobacz również

Dr Piotr Leszczyński
lek. internista, lek. med. estetycznej