Sprawdź, jak przygotować się na badanie moczu wykonywane w naszym punkcie diagnostycznym FabMed w Warszawie:
Warto wiedzieć!
Wypicie nawet niewielkiej ilości alkoholu dzień wcześniej (np. jednego piwa) może mieć wpływ na gospodarkę wodno-elektrolitową, dlatego zaleca się nie spożywać alkoholu przed planowanym badaniem.

Jak pobrać mocz?
- Do wykonania badania moczu pobierz poranną próbkę ze środkowego strumienia – oddaną bezpośrednio po nocy. Pierwszą niewielką ilość moczu należy oddać do toalety.
- Mocz oddaj do specjalnego jednorazowego pojemnika (od 50 do 100 ml).
- Pojemnik opisz imieniem i nazwiskiem oraz datą urodzenia.
- Zamknij szczelnie pojemnik z próbką moczu i dostarcz go jak najszybciej do naszego punktu pobrań w Warszawie. Jeżeli nie możesz dostarczyć pojemnika natychmiast, umieścić go w lodówce i przynieś do badania.
Jak przygotować się do pobrania moczu w punkcie pobrań FabMed w Warszawie?
- Przed planowanym badaniem moczu unikaj wysiłku fizycznego, który może spowodować zwiększenie stężenia białka w moczu oraz ciał ketonowych.
- Na około dobę przed planowanym badaniem moczu powstrzymaj się od stosunków płciowych.
- Nie pobieraj moczu do badania w trakcie krwawienia miesiączkowego oraz w okresie okołomenstruacyjnym.
- Pamiętaj, aby przed pobraniem materiału dokładnie umyć okolice ujścia cewki moczowej ciepłą wodą (bez użycia środków myjących).
- W przypadku, kiedy Pacjent nie jest w stanie samodzielnie oddać moczu (np. osoba obłożnie chora, niemowlę), należy materiał pobrać do specjalnego plastikowego woreczka założonego w sposób obejmujący ujście zewnętrzne cewki moczowej. Woreczek ten można zakupić w aptece.
Jak pobrać mocz na posiew?
Posiew moczu to badanie mikrobiologiczne, które wykonuje się w celu wykrycia grzybów i bakterii w moczu Pacjenta.
- Materiał na posiew moczu pobierz rano. Jeżeli nie jest to jednak możliwe, możesz to zrobić po upływie co najmniej 4 godzin od poprzedniego oddania moczu.
- Bardzo ważne jest, aby mocz do badania pochodził z tzw. ,,środkowego strumienia”.
- Przed pobraniem moczu dokładnie umyj ręce oraz okolice ujścia cewki moczowej. Należy stosować do tego celu wodę i unikać środków odkażających.
- W przypadku pobierania moczu do badań mikrobiologicznych należy zaopatrzyć się w jednorazowy, jałowy pojemnik lub podłoże transportowo wzrostowe.
- Mocz należy jak najszybciej dostarczy do laboratrium. Jeżeli nie jest to możliwe, możesz pozostawić pojemnik w lodówce, jednak nie dłużej niż przez 2 godziny.
Jak przygotować się do dobowej zbiórki moczu?
- Przed pobraniem dobowej zbiórki moczu zaopatrz się w jednorazowy, 2-3 litrowy pojemnik z podziałką umożliwiającą dokładne odczytanie objętości.
- Mocz oddany do badania musi być częścią moczu zbieranego przez 24 godziny.
- Rozpocznij dobową zbiórkę moczu rano – pierwszą poranną porcję moczu oddaj do muszli klozetowej. Zbiórkę rozpocznij od drugiej porcji i każdą w całości przenoś do pojemnika.
- Zanotuj godzinę rozpoczęcia zbiórki.
- Zbiórkę prowadź do następnego dnia (ostatnia porcja moczu oddana do pojemnika powinna być poranną próbką moczu oddaną w drugim dniu prowadzenia zbiórki).
- W czasie trwania dobowej zbiórki moczu pojemnik należy przechowywać w lodówce.
- Po zakończeniu zbiórki mocz dokładnie wymieszaj, a następnie odlej około 50-100 ml do jednorazowego pojemnika i dostarcz go do laboratorium.
- Na kartce dołączonej do próbki zanotuj imię, nazwisko, datę urodzenia, objętość zebranego moczu oraz godziny rozpoczęcia i zakończenia dobowej zbiórki moczu.
Oddawanie moczu do badania na podłoże transportowo-wzrostowe
- Przed pobraniem moczu odkręć nakrętkę z umocowaną płytką i ostrożnie wyjmij ją z pojemnika tak, aby nie dotknąć powierzchni płytki.
- Pierwszą porcję moczu oddaj do toalety. Pobierz do pojemnika partię ze środkowego strumienia moczu.
- Płytkę zanurz w moczu przez około 4-5 sekund i odczekaj, jak nadmiar moczu ścieknie z płytki. Pozostały w pojemniku mocz możesz wylać do toalety.
- Płytkę starannie umieść w pojemniku i szczelnie zamknij.
- W przypadku małej ilości moczu możesz polać powierzchnię płytki (obie strony) moczem z jałowego pojemnika.
- Pojemnik czytelnie podpisz własnym imieniem i nazwiskiem oraz datą i godziną pobrania.
- Pojemnik z gotowym materiałem dostarcz do punktu diagnostycznego w przeciągu 24 godzin.
Ile ml moczu oddać do badania?
Zdaniem eksperta

Próbka moczu pobrana do badania ogólnego powinna mieć między 50 a 100 ml. Próbka do badania moczu na posiew może mieć kilka mililitrów (5-10 ml) – mówi lek. Radosław Rzepnikowski
Czy miesiączka ma wpływ na wynik badania moczu?
Jeżeli to możliwe, należy unikać wykonywania badania moczu w okresie okołomenstruacyjnym (2-3 dni przed i po okresie) oraz w czasie miesiączki, ponieważ próbka może ulec zanieczyszczeniu, co może zafałszować wyniki badań.
Czy wypicie alkoholu dzień wcześniej może mieć wpływ na wynik badania moczu?
Wypicie nawet niewielkiej ilości alkoholu dzień wcześniej (np. jednego piwa) może mieć wpływ na gospodarkę wodno-elektrolitową, dlatego zaleca się nie spożywać alkoholu przed planowanym badaniem.
Ile można trzymać mocz w lodówce?
Mocz należy jak najszybciej dostarczyć do badania. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, można go przechować w lodówce (w temperaturze około 4 st. C), ale nie dłużej niż przez 24 godziny. Mocz na posiew nie powinien być przechowywany w lodówce dłużej niż 2 godziny.
Jak podpisać pojemnik na mocz?
Pojemnik do badania moczu ogólnego oraz na posiew moczu należy podpisać imieniem i nazwiskiem oraz datą urodzenia. W przypadku wykonywania dobowej zbiórki moczu należy podać również czas rozpoczęcia i zakończenia zbiórki oraz objętość moczu.
Co oznaczają azotyny w moczu?
Azotyny w moczu u zdrowego człowieka nie powinny występować. Ich obecność może świadczyć o infekcji bakteryjnej układu moczowego. Aby ocenić obecność azotynów w moczu, należy wykonać badanie ogólne moczu (BOM).
Dlaczego badanie moczu w ciąży jest tak ważne?
Badanie moczu to jedno z podstawowych badań wykonywanych u kobiet w ciąży. Jest ono niezwykle ważne, ponieważ pozwala wykryć ewentualne schorzenia, które mogą prowadzić do groźnych powikłań i bezpośrednio zagrażać dziecku. Kobiety w ciąży powinny wykonywać badanie ogólne moczu w każdym miesiącu. Celem tego badania jest sprawdzenie, czy nie ma w nim białka, cukru oraz, czy nie doszło do zakażenia układu moczowego. Specjalnie dla kobiet starających się o dziecko oraz tych będących w ciąży przygotowaliśmy w naszym punkcie diagnostycznym FabMed w Warszawie pakiet ciążowych badań.
Zobacz również

Dr Radosław Rzepnikowski
Lek. med. estetycznej