Prawidłowe przygotowanie dziecka do badania analitycznego jest niezwykle ważne w całym procesie badania, ponieważ pozwala na zapewnienie wiarygodności wyników. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące przygotowania dzieci do badań diagnostycznych w naszych punktach pobrań FabMed w Warszawie (na Woli oraz Bemowie).
Warto wiedzieć!
Pielęgniarka, która ma doświadczenie z pobieraniem krwi u maluchów, lepiej poradzi sobie z oswajaniem dziecka i wykonywaniem zabiegu niż ten, kto przyzwyczajony jest tylko do dorosłych Pacjentów.

Przygotowanie dziecka do badania krwi
Przygotowanie dziecka do morfologii krwi ma kluczowe znaczenie dla interpretacji wyników badania.
- Pobieranie krwi u dziecka wykonaj w godzinach porannych (tzn. między 7 a 12).
- Zadbaj o to, aby morfologia krwi odbyła się na czczo, w przypadku bardzo małych dzieci około 3 godziny po lekkostrawnym posiłku.
- Pamiętaj o prawidłowym nawodnieniu. Bardzo stresujące zarówno dla dziecka, jak i samego rodzica może być to, że mimo prób, nie można się wkłuć albo krew nie chce lecieć. Jedną z przyczyn nieudanego pobrania krwi jest brak nawodnienia, dlatego należy podać dziecku przed pobraniem materiału szklankę wody niegazowanej, co ułatwi i przyspieszy cały proces.
- Przygotuj dziecko psychicznie do pobrania krwi – chcąc uniknąć płaczu w poczekalni, rodzice bardzo często nie mówią swoim pociechom o tym, co je czeka. Nawet w przypadku małego dziecka warto wcześniej przygotować je psychicznie do pobrania i wyjaśnić mu, co go czeka. Im dokładniej opiszemy to dziecku, tym mniej będzie zdziwione i przestraszone. Można też pokazać dziecku w domu, jak przebiega pobranie krwi. Wytłumaczenie na czym polega zabieg może mu pomóc ograniczyć stres i dać mu poczucie kontroli.
- Zaprowadź dziecko do przyjaznego specjalisty – na badanie umów się do gabinetu specjalizującego się w pobieraniu krwi u najmłodszych Pacjentów lub takiego, który jest przyjazny dzieciom. Pielęgniarka, która ma doświadczenie z pobieraniem krwi u maluchów, lepiej poradzi sobie z oswajaniem dziecka i wykonywaniem zabiegu niż ten, kto przyzwyczajony jest tylko do dorosłych Pacjentów.
- Bądź z dzieckiem podczas pobierania krwi, a zapewnisz mu w ten sposób większy komfort. Najlepiej, gdy będziesz trzymał dziecko za rękę lub na kolanach.
- Jeżeli dziecko było grzeczne – nagródź je. Po wyjściu z gabinetu powinna na dziecko czekać drobna nagroda. W nagrodę możesz zabrać je do kina, na plac zabaw lub kupić jakieś smakołyki.
Przygotowanie dziecka do badania moczu
Zdaniem eksperta

Pobieranie moczu u dzieci jest niezbędną umiejętnością, ponieważ badania moczu bardzo często wykonuje się u małych dzieci. Pobieranie materiału od osoby dorosłej jest proste. W przypadku dzieci jest zdecydowanie trudniej, ponieważ maluchy nie chcą współpracować na tym polu. Dodatkowo sprawę utrudnia fakt, że podczas pobierania moczu muszą być zachowane pewne zasady – mówi lek. Radosław Rzepnikowski
- Zaopatrz się w odpowiedni, sterylny pojemnik na mocz (do kupienia w aptece). Jeżeli dziecko nie jest w stanie oddać moczu do naczynia (dotyczy to np. niemowląt), materiał pobierz do specjalnego plastikowego woreczka (nie powinno pobierać się materiału do szklanych słoiczków lub butelek – tylko użycie profesjonalnego, wyjałowionego pojemniczka gwarantuje, że do próbki nie przedostaną się z zewnątrz bakterie, które mogą zafałszować wyniki badań).
- Przed pobraniem moczu dokładnie umyj dziecku okolice ujścia cewki moczowej wodą z mydłem (nie stosuj środków myjących zawierających antyseptyki).
- Mocz pobrany do pojemnika powinien pochodzić z tzw. środkowego strumienia (nie zawiera on flory bakteryjnej znajdującej się w ujściu cewki moczowej).
- Dokładnie opisz pojemnik imieniem i nazwiskiem oraz datą urodzenia dziecka, a następnie zawieź go najszybciej jak to możliwe do punktu pobrań. Jeżeli nie ma takiej możliwości, możesz przechować pojemnik w temperaturze lodówki maksymalnie przez kilka godzin.
Przygotowanie dziecka do badania kału
- Do analizy kału dziecka pobierz niewielkie próbki materiału z różnych części stolca.
- Tak jak w przypadku moczu, materiał umieścić w specjalnym jałowym pojemniku, który dodatkowo wyposażony jest w specjalne łopatki.
- Pojemnik z materiałem postaraj się jak najszybciej dostarczyć do laboratorium, przechowując go w lodówce do czasu transportu.
- Przy badaniach na pasożyty wykorzystuje się trzy badania kału – z trzech różnych próbek.
Zobacz również

Dr Radosław Rzepnikowski
Lek. med. estetycznej