Znajdziesz tutaj listę badań zaczynających się na literę E. Badania te możesz wykonać w FabMed.
ECSTASY (MDMA)
Kiedy i w jakim celu
Analizę wykonuje się w celu potwierdzenia bądź wykluczenia narażenia na pochodną amfetaminy znaną jako ECSTASY (MDMA).W sytuacji zaistnienia podejrzenia o zażywanie metylenodioksymetamfetaminy (MDMA), czyli ECSTASY.
Charakterystyka badania
Ecstasy jest jedną z najczęściej nadużywanych w naszym kraju substancji stymulujących. Osoba będąca pod jej wpływem wykazuje oznaki pobudzenia psychoruchowego, euforii, empatii, intensyfikacji odbioru bodźców zewnętrznych (zwłaszcza muzyki). Dochodzi do braku łaknienia, rozszerzenia źrenic, bardzo niebezpiecznego wzrostu temperatury ciała oraz ciśnienia krwi, kołatania serca, szczękościsku, nudności i wymiotów z odwodnieniem włącznie. Po fazie pobudzenia, (podobnie jak w przypadku amfetaminy) występują przykre dolegliwości charakteryzujące się zmęczeniem, zawrotami głowy i mdłościami, słabą zdolnością koncentracji, sennością albo pobudzeniem i irytacją. Stan taki może trwać nawet dwa dni. Długotrwałe stosowanie prowadzi do wyniszczenia organizmu.
EFEDRYNA - BADANIE JAKOŚCIOWE W MOCZU
Kiedy i w jakim celu
Badanie wykonuje się w celu wykrycia obecności efedryny w moczu.
Efedryna – alkaloid roślinny, zaliczany do leków sympatykomimetycznych, pobudzających ośrodkowy oraz obwodowy układ adrenergiczny. Stosowana w zakażeniach dróg oddechowych – jako składnik preparatów złożonych, w stanach skurczowych dróg oddechowych oraz miejscowo w celu obkurczenia naczyń krwionośnych w stanach zapalnych błon śluzowych. W przypadkach stosowania przewlekłego obserwuje się uzależnienie od leku.
Charakterystyka badania
Materiałem do badania jest mocz – 95% dawki leku wydalana jest przez nerki w stanie niezmienionym. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania.
Próbka moczu do badań toksykologicznych powinna być pobrana od pacjenta nie wcześniej niż 4 godziny po przyjęciu leku.
ENDOTOKSYNA (LPS)
Charakterystyka badania
Endotoksyna LPS jest toksyną znajdującą się w zewnętrznej błonie bakterii Gram ujemnych. Składa się z trzech części: antygenu 0, lipidu A i oligosacharydowego rdzenia. Jest ona uwalniana w chwili rozpadu komórki bakteryjnej, a także może powodować stany gorączkowe, zaburzenia metabolizmu białek, cukrów i tłuszczy, podrażnienia skórne, zmniejszenie fagocytozy oraz zaburzenia krzepnięcia krwi. Materiałem do badania jest krew.
Do wykonania tego pobrania niezbędny jest specjalny zestaw do pobrania – proszę skontaktować się wcześniej z wybranym Punktem Pobrań w celu ustalenia dostępności zestawu.
Badania powiązane
Wydzielnicza sIgA w kale, Zonulina w kale, Kalprotektyna w kale (ilościowo)
ENZYM KONWERTUJĄCY ANGIOTENSYNY (ACE) (K89)
Kiedy i w jakim celu
Jego oznaczenie wykorzystywane jest w wykrywaniu i monitorowaniu przebiegu sarkoidozy (choroba ziarniniakowa, która atakuje szczególnie płuca). Badanie to wykorzystywane jest również do różnicowania sarkoidozy i innych chorób ziarniniakowych. Poziom ACE wzrasta u 50 – 80% pacjentów z czynną sarkoidozą.
Przygotowanie do badań
Materiałem do badania jest krew. Pacjent nie musi być na czczo.
Charakterystyka badania
Enzym konwertujący angiotensynę jest odpowiedzialny za przekształcenie angiotensyny I do angiotensyny II. Angiotensyna II jest substancją o silnych właściwościach powodujących kurczenie się drobnych naczyń tętniczych, co doprowadza do wzrostu ciśnienia krwi. Szczególnie wysoką aktywność obserwuję się u chorych z aktywną płucną postacią sarkoidozy i może być na prawidłowym poziomie w przypadku postaci uśpionej. Sarkoidoza jest chorobą powodującą gromadzenie się komórek zapalnych i tworzenie się grudek zwanych ziarniniakami w różnych częściach ciała. Aktywność enzymu konwertującego angiotensynę wzrasta również w następujących jednostkach chorobowych: choroba Gauchera, trąd, gruźlica, choroba Hodgkina, poalkoholowa marskość wątroby, szpiczak, twardzina, ostra postać histoplazmozy, idiopatyczne zwłóknienie płuc, nadczynność tarczycy, cukrzyca.
EPX EOZYNOFILOWE BIAŁKO X
Charakterystyka badania
EPX jest cytotoksycznym białkiem wydzielanym przez zaktywowane eozynofile w reakcji obronnej przed patogenami takimi jak bakterie i pasożyty. Stanowi marker i oceny reakcji zapalanych w jelicie. Niewielkie podwyższenie poziomu EPX w kale sugeruje utajony stan podrażnienia przez antygeny (składniki pokarmowe, mikroorganizmy). W przypadku znacznego zwiększenia poziomu EPX będącego wyrazem nasilonych reakcji immunologicznych, podejrzewa się obecność pasożytów jelitowych. Po za tym duża ilość EPX wskazuje na alergie i nadwrażliwości pokarmowe typu IgG4.
Badania powiązane
Kalprotektyna w kale (ilościowo), Test kompleksowy stanu funkcjonalności jelita, FoodProfil Skrininng – badanie wstępne, test przesiewowy, Wydzielnicza sIgA w kale, Zonulina w kale
ESTAZOLAM
Kiedy i w jakim celu
Badanie wykonuje się w celu oceny stężenia estazolamu w surowicy krwi.
Estazolam jest pochodną beznodiazepiny, stosowaną w celu leczenia zaburzeń snu. Wykazuje głównie działanie nasenne i uspokajające.
Charakterystyka badania
Materiałem do badania jest krew. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent nie musi być na czczo.
ESTRADIOL (E2) (K99)
Kiedy i w jakim celu
Badanie estradiolu wykonujemy:
-
- do oceny zaburzeń miesiączkowania (np. ciąża, menopauza),
- w poszczególnych fazach cyklu do oceny: rezerwy jajnikowej, dojrzewania pęcherzyków Graafa przed spodziewaną owulacją, oraz do oceny czynności ciałka żółtego po owulacji,
- w diagnostyce zaburzeń dojrzewania płciowego,
- w nowotworach jajnika,
- w diagnostyce niepłodności,
- w trakcie procedur związanych z przygotowaniem do zapłodnienia – In vitro,
- u mężczyzn stężenie estradiolu oznacza się w diagnostyce ginekomastii oraz nowotworów jądra.
Przygotowanie do badań
-
- Materiałem do badania jest krew.
- Pacjent nie wymaga specjalnego przygotowania, nie trzeba być na czczo.
- W przypadku kobiet, należy pamiętać aby krew została pobrana w ściśle określonych dniach cyklu, najlepiej po konsultacji z lekarzem.
Charakterystyka badania
Estradiol to żeński hormon płciowy z grupy estrogenów, o największej aktywności biologicznej. Wytwarzany jest w jajnikach przez dojrzewające pęcherzyki Graffa oraz w niewielkiej ilości w jądrach i nadnerczach, w ciąży wyłącznie przez łożysko. Odpowiada m.in. za popęd seksualny, rozwój cech żeńskich, a także wpływa na funkcjonowanie gruczołów mlecznych, produkcję śluzu przez gruczoły macicy oraz na dobrą przemianę materii.
U kobiet starających się o dziecko, hormony odgrywają duża rolę. Ich wahania są główną przyczyną problemów związanych z niepłodnością. Zaburzenia poziomu hormonów często objawiają się nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi, brakiem lub zaburzeniem owulacji a nawet zanikiem miesiączkowania. Dlatego u kobiet starających się o dziecko tak istotne jest odpowiedni poziomu hormonów.
Badania powiązane
Folikulotropina (FSH) (L65), Anty-Mullerian hormon (AMH), Progesteron (N55) , Luteotropina (LH) (L67), Testosteron (O41), Prolaktyna (PRL) (N59), Globulina wiążąca hormony płciowe (SHBG) (I83), Inhibina B
EX1 MIESZANKA ALERGENÓW
Kiedy i w jakim celu
Badanie jest szczególnie przydatne w diagnostyce alergologicznej w przypadkach ciężkich schorzeń alergologicznych oraz u małych dzieci, w celu oznaczenia ilościowego IgE powstałych w reakcji na obecność swoistego alergenu.
Oznaczanie miana przeciwciał IgE w surowicy dla konkretnego alergenu jest pomocne przy wątpliwym wyniku testu skórnego, kiedy alergen nie jest dostępny w formie preparatu lub gdy w trakcie takeigo testu może nastąpić reakcja anafilaktyczna. Badanie to jest szczególne przydatne w chwili, gdy wykonanie testów skórnych może być trudne ( u niemowląt, pacjentów z uogólnionym zapaleniem skóry).
Charakterystyka badania
nPomiar stężenia imuunoglobulin E w surowicy wykorzystywany jest w diagnostyce alergii i rozpoznawaniu swoistych alergenów (substancji, na które pacjent jest uczulony). U pacjentów z alergią po narażeniu na substancję uczulającą wzrasta miano IgE w surowicy. Reakcje alergiczne mogą być spowodowane kontaktem z różnego rodzaju alergenami m.in. sierścią zwierząt, składnikami pokarmowymi, kurzem, pleśnią, pyłkami, lekami, jadem owadów i czynnikami środowiskowymi. W skład mieszanki wchodzą:
-
- sierść kota
- sierść konia
- naskórek/sierść krowy
- sierść psa.
Badania powiązane
Immunoglobulina Ig E (całk.) w surowicy (L89), ALEX- Panel 295 Diagnostyka molekularna alergii, Sierść kota (E1) – IgE swoiste (L91), Sierść psa (E5) – IgE swoiste (L91), Sierść konia (E3) – IgE swoiste (L91), Naskórek/sierść krowy (E4) – IgE swoiste (L91)
EX3 MIESZANKA ALERGENÓW
Kiedy i w jakim celu
Badanie jest szczególnie przydatne w diagnostyce alergologicznej w przypadkach ciężkich schorzeń alergologicznych oraz u małych dzieci, w celu oznaczenia ilościowego IgE powstałych w reakcji na obecność swoistego alergenu.
Oznaczanie miana przeciwciał IgE w surowicy dla konkretnego alergenu jest pomocne przy wątpliwym wyniku testu skórnego, kiedy alergen nie jest dostępny w formie preparatu lub gdy w trakcie takiego testu może nastąpić reakcja anafilaktyczna. Badanie to jest szczególne przydatne w chwili, gdy wykonanie testów skórnych może być trudne ( u niemowląt, pacjentów z uogólnionym zapaleniem skóry).
Charakterystyka badania
Pomiar stężenia imuunoglobulin E w surowicy wykorzystywany jest w diagnostyce alergii i rozpoznawaniu swoistych alergenów (substancji, na które pacjent jest uczulony). U pacjentów z alergią po narażeniu na substancję uczulającą wzrasta miano IgE w surowicy. Reakcje alergiczne mogą być spowodowane kontaktem z różnego rodzaju alergenami m.in. sierścią zwierząt, składnikami pokarmowymi, kurzem, pleśnią, pyłkami, lekami, jadem owadów i czynnikami środowiskowymi. W skład mieszanki wchodzą:
-
- sierść konia
- sierść krowy,
- naskórek norki
- naskórek królika
- naskórek/sierść owcy.
Badania powiązane
Immunoglobulina Ig E (całk.) w surowicy (L89), ALEX- Panel 295 Diagnostyka molekularna alergii
EX4 MIESZANKA ALERGENÓW
Kiedy i w jakim celu
Badanie jest szczególnie przydatne w diagnostyce alergologicznej w przypadkach ciężkich schorzeń alergologicznych oraz u małych dzieci, w celu oznaczenia ilościowego IgE powstałych w reakcji na obecność swoistego alergenu.
Oznaczanie miana przeciwciał IgE w surowicy dla konkretnego alergenu jest pomocne przy wątpliwym wyniku testu skórnego, kiedy alergen nie jest dostępny w formie preparatu lub gdy w trakcie takeigo testu może nastąpić reakcja anafilaktyczna. Badanie to jest szczególne przydatne w chwili, gdy wykonanie testów skórnych może być trudne ( u niemowląt, pacjentów z uogólnionym zapaleniem skóry).
Charakterystyka badania
Pomiar stężenia imuunoglobulin E w surowicy wykorzystywany jest w diagnostyce alergii i rozpoznawaniu swoistych alergenów (substancji, na które pacjent jest uczulony). U pacjentów z alergią po narażeniu na substancję uczulającą wzrasta miano IgE w surowicy. Reakcje alergiczne mogą być spowodowane kontaktem z różnego rodzaju alergenami m.in. sierścią zwierząt, składnikami pokarmowymi, kurzem, pleśnią, pyłkami, lekami, jadem owadów i czynnikami środowiskowymi. W skład mieszanki wchodzą: pióra gęsi i pióra kaczki.
Badania powiązane
Immunoglobulina Ig E (całk.) w surowicy (L89), ALEX- Panel 295 Diagnostyka molekularna alergii, Pióra kaczki (E86) – IgE swoiste (L91), Pierze (pióra gęsi) (E70) – IgE swoiste (L91)