Znajdziesz tutaj listę badań zaczynających się na literę G. Badania te możesz wykonać w FabMed.
GAMMA-GLUTAMYLOTRANSPEPTYDAZA (GGTP) (L31)
Kiedy i w jakim celu
Jako badanie przesiewowe w kierunku chorób wątroby i/lub nadużywania alkoholu; w celu różnicowania chorób wątroby i chorób kości jako przyczyny podwyższonego stężenia fosfatazy alkalicznej (ALP).
Kiedy lekarz podejrzewa chorobę lub uszkodzenie wątroby oraz gdy aktywność fosfatazy alkalicznej jest podwyższona.
Charakterystyka badania
Występuje głównie w wątrobie, nabłonku dróg żółciowych, nerkach, trzustce i jelitach. Oznaczanie aktywności GGTP jest istotnym wskaźnikiem diagnostycznym monitorującym funkcje wątroby i dróg żółciowych.
GIEZ KOŃSKI (ID-4) – IGE SWOISTE (L91)
Kiedy i w jakim celu
Badanie jest szczególnie przydatne w diagnostyce alergologicznej w przypadkach ciężkich schorzeń alergologicznych oraz u małych dzieci, w celu oznaczenia ilościowego IgE powstałych w reakcji na obecność swoistego alergenu.
Oznaczanie miana przeciwciał IgE w surowicy dla konkretnego alergenu jest pomocne przy wątpliwym wyniku testu skórnego, kiedy alergen nie jest dostępny w formie preparatu lub gdy w trakcie takiego testu może nastąpić reakcja anafilaktyczna. Badanie to jest szczególne przydatne w chwili, gdy wykonanie testów skórnych może być trudne ( u niemowląt, pacjentów z uogólnionym zapaleniem skóry).
Charakterystyka badania
Pomiar stężenia imuunoglobulin E w surowicy wykorzystywany jest w diagnostyce alergii i rozpoznawaniu swoistych alergenów (substancji, na które pacjent jest uczulony). U pacjentów z alergią po narażeniu na substancję uczulającą wzrasta miano IgE w surowicy. Reakcje alergiczne mogą być spowodowane kontaktem z różnego rodzaju alergenami m.in. sierścią zwierząt, składnikami pokarmowymi, kurzem, pleśnią, pyłkami, lekami, jadem owadów i czynnikami środowiskowymi.
GLIFOSAT – SKŁ. HERBICYDÓW W MOCZU
Kiedy i w jakim celu
Badanie umożliwia określenie poziomu herbicydów w moczu.
Glifosat jest najszerzej stosowanym na świecie herbicydem o szerokim spektrum działania, służącym do zwalczania chwastów na gruntach rolnych.
Zastosowanie glifosatu hamuje tak zwaną ścieżkę szikimową, co oznacza, że rośliny nie mogą już tworzyć niezbędnych aminokwasów. Ponieważ ten szlak metaboliczny występuje tylko w roślinach, bakteriach i grzybach, bezpośredni toksyczny wpływ na ludzi jest uważany za mało prawdopodobny. Jednak niektóre badania wskazują na możliwą toksyczność:
-
- badania pokazują negatywny wpływ glifosatu na florę jelitową człowieka (mikrobiom jelitowy)
- wykazano, że glifosat jest silnie antybiotyczny, szczególnie przeciwko bakteriom mlekowym, bifidobakteriom i Enterococcus faecalis.
- wrażliwość na glifosat prowadzi do zmniejszenia ilości ochronnych bakterii w jelicie człowieka, a w konsekwencji do pogorszenia odporności na bakterie chorobotwórcze, w szczególności Clostridia i Salmonella.
Federalny Instytut Oceny Ryzyka obecnie ocenia glifosat jako nie rakotwórczy. Jednak Kalifornijski Departament Zdrowia i Ochrony Środowiska umieszcza ten preparat na liście substancji chemicznych, które mogą powodować raka.
Charakterystyka badania
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania.
Materiał: mocz poranny, niestabilizowany
Stabilność materiału: 5 dni w temperaturze 2-8°C.
Badania powiązane
ORGANIX GASTRO pośredni test dysbiozy, Kwas masłowy w kale, Kalprotektyna w kale (ilościowo), Flora bakteryna jelit, Ołów w moczu (P71), Rtęć w moczu (P89), Kadm w moczu (P43)
GLIKOL ETYLENOWY (P27)
Kiedy i w jakim celu
Oznaczenie w surowicy stosowane w rozpoznaniu zatrucia glikolem etylenowym.
Przygotowanie do badań
-
- Materiałem do badań jest krew.
Charakterystyka badania
Glikol etylenowy jest alkoholem dwuwodorotlenowym, znajdującym zastosowanie jako rozpuszczalnik nitrocelulozy w przemyśle materiałów wybuchowych,środek do produkcji farb i lakierów, kosmetyków, atramentów oraz składnik płynów niezamarzających w układach chłodniczych i hydraulicznych. Jest to bezbarwna oleista ciecz o słodkawym smaku. Dobrze rozpuszcza się w wodzie i rozpuszczalnikach organicznych. Do zatruć dochodzi wyłącznie drogą doustną. Bardzo dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego.
GLIN (P39)
Kiedy i w jakim celu
Ocena stężenia aluminium we krwi oraz w wydalanym moczu znajduje zastosowanie głównie w ocenie stopnia narażenia u osób mających styczność zawodowo z pyłem oraz dymem zawierające ten pierwiastek (np. w przemyśle samochodowym, lotniczym). Ponadto narażenie środowiskowe na pyły i dymy zawierające glin jest dość wysokie na terenach uprzemysłowionych.
Przygotowanie do badań
-
- Materiałem do badania jest krew. Badanie to powinno być wykonane z krwi pełnej, pobranej do specjalnej probówki. WAŻNE! W celu wykonania badania prosimy o wcześniejszy kontakt z wybranym punktem pobrań.
- Pacjent nie musi być na czczo
- Czas oczekiwania na wynik – 10 dni roboczych.
Charakterystyka badania
W organizmie człowieka obecne są śladowe ilości aluminium, które dostają się do niego wraz ze spożywanym jedzeniem, wodą oraz niektórymi lekami i kosmetykami, a także z naczyń czy aluminiowych opakowań.
Każdego dnia niewielkie ilości aluminium dostarczane są do organizmu wraz ze spożywanymi posiłkami. Zatrucie aluminium może nastąpić w wyniku przyjęcia bardzo dużej dawki tego związku lub w przebiegu ciężkiej niewydolności nerek, która uniemożliwia wydalanie aluminium z organizmu wraz z moczem. Jak również wraz z wiekiem stężenie aluminium w organizmie wzrasta.
Badania powiązane
Glin w moczu (P39)
GLISTA LUDZKA (P1) - IGE SWOISTE (L91)
GLOBULINA WIĄŻĄCA HORMONY PŁCIOWE (SHBG) (I83)
Kiedy i w jakim celu
U kobiet nawet niewielki wzrost stężenia tego hormonu może zaburzyć równowagę hormonalną i być przyczyną objawów, takich jak:
-
- brak miesiączki,
- trądzik,
- hirsutyzm.
Ponadto badainie SHBG przydatne jest w:
-
- w diagnostyce niepłodności,
- zaburzeniach funkcji tarczycy,
- zespole policystycznych jajników.
U mężczyzn stężenia SHBG i testosteronu wykonuje się w celu diagnostyki przyczyny:
-
- bezpłodności,
- obniżonego libido,
- zaburzeń erekcji szczególnie, gdy wyniki pomiaru stężenia całkowitego testosteronu nie są spójne z objawami klinicznymi.
Przygotowanie do badań
-
- Materiałem do badania jest krew.
- Pacjent nie wymaga specjalnego przygotowania, nie trzeba być na czczo.
Charakterystyka badania
SHBG jest globuliną wiążącą hormony płciowe – androgeny u mężczyzn, estrogeny w przypadku kobiet. Wykazuje ona wysokie powinowactwo wiązania testosteronu i 5-dihydrotestosteronu oraz estradiolu. Globulina wiąże, a następnie transportuje estrogeny i androgeny, wpływając na pulę aktywnych (wolnych) hormonów płciowych.
U kobiet starających się o dziecko, hormony odgrywają duża rolę. Ich wahania są główną przyczyną problemów związanych z niepłodnością. Zaburzenia poziomu hormonów często objawiają się nieregularnymi cyklami menstruacyjnymi, brakiem lub zaburzeniem owulacji a nawet zanikiem miesiączkowania. Dlatego u kobiet starających się o dziecko tak istotne jest odpowiedni poziomu hormonów.
GLUKOZA (L43)
Kiedy i w jakim celu
Badanie glukozy wykonuje się w celu oznaczenia poziomu glukozy w surowicy.
Stężenie glukozy we krwi należy oznaczać przy objawach sugerujących hiperglikemię (wysokie stężenie glukozy we krwi) lub hipoglikemię oraz u kobiet w ciąży.
Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego badanie glukozy we krwi powinno być wykonywane:
- co 3 lata – u osób zdrowych, po 45 r.ż.
- co rok – u osób z grupy ryzyka cukrzycy czyli:
- jeśli mamy nadwagę lub otyłość (BMI ≥ 25 kg/m ² lub obwód talii >80 cm (kobiety) i >94 cm (mężczyźni)
- jeśli ktoś w naszej rodzinie choruje na cukrzycę (rodzice/rodzeństwo)
- jeśli mamy podwyższone ciśnienie tętnicze krwi (≥140/90 mm Hg) i / lub cierpimy na inną chorobę układu krążenia
- jeśli mamy podwyższone parametry lipidów (stężenie cholesterolu frakcji HDL< 40 mg/dl lub/i trójglicerydów > 150 mg/dl)
- jeśli prowadzimy siedzący tryb życia
- jeśli w poprzednim pomiarze wystąpił tzw. stan przedcukrzycowy, czyli poziom glukozy ≥ 100 mg/dl
- jeśli w ciąży wystąpiła cukrzyca ciążowa i / lub dziecko urodziło się z masą ciała >4 kg
Aby dowiedzieć się więcej zapraszamy do obejrzenia wypowiedzi naszego eksperta – lekarza diabetologa.
Charakterystyka badania
Materiałem do badania glukozy jest krew. Badanie wykonuje się na czczo, po 8-14 godzinach od posiłku.
Badania powiązane
Hemoglobina glikowana (HbA1c) (L55), Witamina 25(OH)D Total (O91), Morfologia krwi (C55), Ogólne moczu (A01), Cholesterol całkowity (I99), Cholesterol HDL w surowicy (K01), Cholesterol LDL – wyliczany (K03), Triglicerydy (O49), Insulina (L97)
GLUKURONID ETYLU MET. LC-MS
Kiedy i w jakim celu
Analizę stosuje się w celu wykazania bądź wykluczenia konsumpcji alkoholu etylowego. W zależności od ilości wypitego alkoholu, jego poziom we krwi utzrymuje się do kilkunastu godzin w organizmie. Glukuronid etylu (EtG) obecny jest po wyeliminowaniu etanolu z krwi – w surowicy do 8h, a w moczu aż do 5 dni. Ponadto markery alkoholowe mogą być pomocne w ocenie roli alkoholu w procesie chorobowym, w diagnostyce i różnicowaniu zabuzrzeń, kontroli efektywności leczenia, we wczesnym rozpoznaniu nawrotów picia, w medycynie sądowej, do oceny trzeźwości osoby w chwili zgonu.
Zakresy referencyjne:
EtG < 100 ng/ml – abstynencja
EtG > 100 ng/ml – potwierdza spożycie alkoholu
Przygotowanie do badań
-
- Materiałem do badania może być krew lub mocz, najlepiej poranny.
Charakterystyka badania
U osób zdrowych, spożywających umiarkowane ilości alkoholu (poniżej 30 g/dzień), glukuronid etylu jest obecny w surowicy do 8 godzin dłużej niż etanol. W przypadku większej konsumpcji, można go wykazać w moczu, nawet do 5 dni po wyeliminowaniu alkoholu etylowego. W przypadku przewlekłej konsumpcji alkoholu, stężenie glukuronidu etylu wzrasta w próbce włosów, jako markera przewlekłego spożywania alkoholu etylowego.
Badanie wykonywane metodą referencyjną – chromatografią cieczową sprzężoną z tandemową spektrometria mas LC-MS/MS
Badania powiązane
Desialowane izoformy transferyny CDT metodą HPLC (O47), Glukuronid etylu w moczu met. LC-MS, Glukuronid etylu we włosach met. LC-MS
GLUKURONID ETYLU WE WŁOSACH MET. LC-MS
Kiedy i w jakim celu
Glukuronid etylu EtG jako biomarker konsumpcji alkoholu w sposób wiarygodny pokazuje czy pacjent pił alkohol w ciągu ostatnich trzech miesięcy.
Przygotowanie do badań
-
- Materiałem do badania jest pukiel włosów o grubości ołówka i długości trzech cm.
- Włosy nie powinny być farbowane i ziszczone nadmiernymi zabiegami pielęgnacyjnymi.
- Pobrania dokonuje personel punktu pobrań.
Charakterystyka badania
W przypadku przewlekłej konsumpcji alkoholu, stężenie glukuronidu etylu wzrasta w próbce włosów, jako markera przewlekłego spożywania alkoholu etylowego. Oznaczenie w próbce włosów tego biomarkera w stężeniu powyżej 30 pg/mg wskazuje na wysokie przewlekłego nadużywania alkoholu, natomiast stężenie poniżej 7 pg/mg potwierdza abstynencję badanej osoby. Oznaczenie jest wiarygodne po tygodniu od ostatniej dawki alkoholu.
Badanie wykonywane metoddą referencyjną – chromatografią cieczową sprzężoną z tandemową spektrometria mas LC-MS/MS
GLUKURONID ETYLU W MOCZU MET. LC-MS
Kiedy i w jakim celu
Analizę stosuje się w celu wykazania bądź wykluczenia konsumpcji alkoholu etylowego. W zależności od ilości wypitego alkoholu, jego poziom we krwi utzrymuje się do kilkunastu godzin w organizmie. Glukuronid etylu (EtG) obecny jest w moczu aż do 5 dni po wyeliminowaniu alkoholu etylowego z organizmu.
Zakresy referencyjne:
EtG < 100 ng/ml – abstynencja
EtG > 100 ng/ml – potwierdza spożycie alkoholu
Przygotowanie do badań
-
- Materiałem do badania jest mocz najlepiej poranny.
Charakterystyka badania
Glukuronid etylu powstaje w wyniku sprzęgania etanolu z kwasem glukuronowym. Już nawet małe ilości etanolu powodują jego powstanie. Obserwowany EtG w surowicy, w miarę upływu czasu i wzrostu dawki przechodzi do moczu i włosów.
Badanie wykonywane metodą referencyjną – chromatografią cieczową sprzężoną z tandemową spektrometria mas LC-MS/MS
Badania powiązane
Desialowane izoformy transferyny CDT metodą HPLC (O47) , Glukuronid etylu met. LC-MS , Glukuronid etylu we włosach met. LC-MS
GLUTATION
Kiedy i w jakim celu
Badanie wykonuje się w celu określenie poziomu glutationu całkowitego we krwi. Glutation to najsilniejszy układ antyoksydacyjny organizmu człowieka. Wysoki poziom glutationu koreluje ze zmniejszeniem stężenia kortyzolu i zwiększeniem poziomu hormonu wzrostu, co świadczy o jego związku z obniżaniem stresu.
Pacjenci przyjmujący przewlekle paracetamol (np. w prebiegu RZS) narażeni są na wyczerpywanie puli wątrobowej glutationu. Glutation jest również niezbędny w spalaniu tkanki tłuszczowej, osoby otyłe mogą charakteryzować się niskim poziomem glutationu.
Charakterystyka badania
Materiałem do badania jest krew. Badanie wykonywane jest metodą HPLC.
Zakres referencyjny > 1 093 µmol/l.
Badania powiązane
Glutation zredukowany/utleniony, Witamina C, Witamina 25(OH)D Total (O91)
GLUTATION ZREDUKOWANY/UTLENIONY
Kiedy i w jakim celu
Glutation jest peptydem mającym bardzo silne zdolności antyoksydacyjne – jest najsilniejszym antyoksydantem w organizmie człowieka, neutralizującym wolne rodniki. Wraz z witaminą C tworzy podstawowy system antyoksydacyjny. Badanie wykonuje się w celu określenia stosunku glutationu aktywnego do puli nieaktywnej, co jest uznawane za miernik stresu oksydacyjnego.
Wysoki poziom glutationu koreluje ze zmniejszeniem stężenia kortyzolu i zwiększeniem poziomu hormonu wzrostu, co świadczy o jego związku z obniżaniem stresu. Pacjenci przyjmujący przewlekle paracetamol (np. w prebiegu RZS) narażeni są na wyczerpywanie puli wątrobowej glutationu.
Charakterystyka badania
Pula glutationu w ludzkim organizmie składa się z następujących frakcji:
-
- glutation całkowity
- glutation GSH – aktywny oksydant
- glutation GSSG – nieaktywny oksydant, którego stężenie ulega podwyższeniu w warunkach stresu oksydacyjnego
Stosunek stężenia formy aktywnej do formy nieaktywnej uznawany jest za miarę stresu oksydacyjnego.
Panel badań zawiera:
-
- glutation całkowity > 1093
- oksydowany glutation < 217
- zredukowany glutation > 725
- współczynnik glutation zredukowany / całkowity > 0,63
W idealnie zdrowych komórkach badany wskaźnik wynosi 0,99. Wartości 0,81-0,95 są sygnałem ostrzegawczym stresu, wartości poniżej 0,81 wskazują na istnienie stresu. Wartość poniżej 0,63 – poniżej wartości referencyjnych – to stres oksydacyjny.
Materiałem do badania jest krew.
Badania powiązane
Witamina C, Witamina 25(OH)D Total (O91)
GLUTEN (F79) - IGE SWOISTE (L91)
Kiedy i w jakim celu
Badanie jest szczególnie przydatne w diagnostyce alergologicznej w przypadkach ciężkich schorzeń alergologicznych oraz u małych dzieci, w celu oznaczenia ilościowego IgE powstałych w reakcji na obecność swoistego alergenu.
Oznaczanie miana przeciwciał IgE w surowicy dla konkretnego alergenu jest pomocne przy wątpliwym wyniku testu skórnego, kiedy alergen nie jest dostępny w formie preparatu lub gdy w trakcie takiego testu może nastąpić reakcja anafilaktyczna. Badanie to jest szczególne przydatne w chwili, gdy wykonanie testów skórnych może być trudne (u niemowląt, pacjentów z uogólnionym zapaleniem skóry).
Charakterystyka badania
Pomiar stężenia imuunoglobulin E w surowicy wykorzystywany jest w diagnostyce alergii i rozpoznawaniu swoistych alergenów (substancji, na które pacjent jest uczulony). U pacjentów z alergią po narażeniu na substancję uczulającą wzrasta miano IgE w surowicy. Reakcje alergiczne mogą być spowodowane kontaktem z różnego rodzaju alergenami m.in. sierścią zwierząt, składnikami pokarmowymi, kurzem, pleśnią, pyłkami, lekami, jadem owadów i czynnikami środowiskowymi.
Badania powiązane
Immunoglobulina Ig E (całk.) w surowicy (L89), ALEX- Panel 295 Diagnostyka molekularna alergii, Panel Celiakia IgA-metodą Polycheck, Panel Celiakia IgG-metodą Polycheck, Panel alergenów Mleka – 5 alergenów mleka + gluten metodą Polycheck (L91), Mąka pszenna (F4) – IgE swoiste (L91), Pszenica (G15) – IgE swoiste (L91)
GONADOTROPINA KOSMÓWKOWA (HCG) W SUROWICY - TOTAL (L47)
Kiedy i w jakim celu
Gonadotropinę kosmówkową oznacza się przede wszystkim w celu wykrycia ciąży. W stanie zdrowia nie wykrywa się HCG u kobiet nie będących w ciąży. Jednak wykrycie HCG może również wskazywać na ciąże ektopową, kosmówczaka macicy, zaśniad groniasty macicy, bądź niedawną aborcję. Regularne badania poziomu HCG wykorzystuję się również podczas monitorowania odpowiedzi na leki w przypadku nowotworów, które mogą wydzielać ten związek.
Ludzka gonadotropina kosmówkowa (HCG) jest uwalniana przez trofoblast po zapłodnieniu komórki jajowej. Jej poziom jest wykorzystywany do określenia obecności i tygodnia ciąży. Związek ten można oznaczać we krwi kobiety ciężarnej już po 10 dniach od zapłodnienia. Podczas pierwszych kilku tygodni ciąży stężenie HCG znacząco wzrasta, przy czym stężenie w surowicy jest wyższe niż w moczu. A po około 1 miesiącu jest na takim samym poziomie w obu próbkach. HCG wydzielane przez łożysko jest odpowiedzialne za podtrzymanie funkcji ciałka żółtego, czyli za wytwarzanie progesteronu w I trymestrze ciąży.
Charakterystyka badania
Materiałem do badania jest krew. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, pacjent nie musi być na czczo. Badanie można wykonać o dowolnej porze dnia, nie musi być wykonywane w godzinach porannych.
GRAPEFRUIT (F209) - IGE SWOISTE (L91)
Kiedy i w jakim celu
Badanie jest szczególnie przydatne w diagnostyce alergologicznej w przypadkach ciężkich schorzeń alergologicznych oraz u małych dzieci, w celu oznaczenia ilościowego IgE powstałych w reakcji na obecność swoistego alergenu.
Oznaczanie miana przeciwciał IgE w surowicy dla konkretnego alergenu jest pomocne przy wątpliwym wyniku testu skórnego, kiedy alergen nie jest dostępny w formie preparatu lub gdy w trakcie takiego testu może nastąpić reakcja anafilaktyczna. Badanie to jest szczególne przydatne w chwili, gdy wykonanie testów skórnych może być trudne ( u niemowląt, pacjentów z uogólnionym zapaleniem skóry).
Charakterystyka badania
Pomiar stężenia immunoglobulin E w surowicy wykorzystywany jest w diagnostyce alergii i rozpoznawaniu swoistych alergenów (substancji, na które pacjent jest uczulony). U pacjentów z alergią po narażeniu na substancję uczulającą wzrasta miano IgE w surowicy. Reakcje alergiczne mogą być spowodowane kontaktem z różnego rodzaju alergenami m.in. sierścią zwierząt, składnikami pokarmowymi, kurzem, pleśnią, pyłkami, lekami, jadem owadów i czynnikami środowiskowymi.
GROCH (F12) - IGE SWOISTE (L91)
Kiedy i w jakim celu
Badanie jest szczególnie przydatne w diagnostyce alergologicznej w przypadkach ciężkich schorzeń alergologicznych oraz u małych dzieci, w celu oznaczenia ilościowego IgE powstałych w reakcji na obecność swoistego alergenu. Oznaczanie miana przeciwciał IgE w surowicy dla konkretnego alergenu jest pomocne przy wątpliwym wyniku testu skórnego, kiedy alergen nie jest dostępny w formie preparatu lub gdy w trakcie takiego testu może nastąpić reakcja anafilaktyczna. Badanie to jest szczególne przydatne w chwili, gdy wykonanie testów skórnych może być trudne ( u niemowląt, pacjentów z uogólnionym zapaleniem skóry).
Charakterystyka badania
Pomiar stężenia imuunoglobulin E w surowicy wykorzystywany jest w diagnostyce alergii i rozpoznawaniu swoistych alergenów (substancji, na które pacjent jest uczulony). U pacjentów z alergią po narażeniu na substancję uczulającą wzrasta miano IgE w surowicy. Reakcje alergiczne mogą być spowodowane kontaktem z różnego rodzaju alergenami m.in. sierścią zwierząt, składnikami pokarmowymi, kurzem, pleśnią, pyłkami, lekami, jadem owadów i czynnikami środowiskowymi.
GRUPA KRWI, RH (E65)
Kiedy i w jakim celu
Badanie wykonywane w celu oznaczenia grupy krwi w układzie AB0 oraz alloprzeciwciał odpornościowych w układzie RHD. Wskazane wykonanie przed zabiegiem operacyjnym i przed porodem.
Przygotowanie do badań
Pacjent nie wymaga specjalnego przygotowania, nie trzeba być na czczo.
Charakterystyka badania
Na erytrocytach występuje wiele swoistych antygenów, najważniejszym jest układ grup głównych (AB0) i układ Rh. Obecność antygenu A lub B decyduje o przynależności do jednej z 4 podstawowych grup (A, B, AB, i 0). Natomiast w osoczu krwi znajdują się naturalne przeciwciała skierowane przeciwko nieobecnemu antygenowi w krwinkach. Przynależność do określonej grupy krwi jest dla człowieka cechą stalą i niezmienną przez całe życie. Zmiana grupy krwi może nastąpić ale nie musi po przeszczepieniu szpiku kostnego, ponieważ nowy szpik wytwarza krwinki czerwone z antygenami dawcy. Oprócz antygenów A i B dość duże znaczenie ma również antygen D. Jeżeli ktoś ma w swojej krwi antygen D określany jest jako Rh-dodatni. U osoby Rh-ujemnej, antygen D nie występuje. Krew i jej składniki powinno przetaczać się zgodnie przynajmniej z układem AB0 i Rh. Tylko w nagłych przypadkach jest dopuszczone przetaczanie krwi innej grupy np. tzw. uniwersalnej 0 Rh (-).
GRUSZKA (F94) - IGE SWOISTE (L91)
Kiedy i w jakim celu
Badanie jest szczególnie przydatne w diagnostyce alergologicznej w przypadkach ciężkich schorzeń alergologicznych oraz u małych dzieci, w celu oznaczenia ilościowego IgE powstałych w reakcji na obecność swoistego alergenu. Oznaczanie miana przeciwciał IgE w surowicy dla konkretnego alergenu jest pomocne przy wątpliwym wyniku testu skórnego, kiedy alergen nie jest dostępny w formie preparatu lub gdy w trakcie takiego testu może nastąpić reakcja anafilaktyczna. Badanie to jest szczególne przydatne w chwili, gdy wykonanie testów skórnych może być trudne ( u niemowląt, pacjentów z uogólnionym zapaleniem skóry).
Charakterystyka badania
Pomiar stężenia imuunoglobulin E w surowicy wykorzystywany jest w diagnostyce alergii i rozpoznawaniu swoistych alergenów (substancji, na które pacjent jest uczulony). U pacjentów z alergią po narażeniu na substancję uczulającą wzrasta miano IgE w surowicy. Reakcje alergiczne mogą być spowodowane kontaktem z różnego rodzaju alergenami m.in. sierścią zwierząt, składnikami pokarmowymi, kurzem, pleśnią, pyłkami, lekami, jadem owadów i czynnikami środowiskowymi.
GRYKA (F11) - IGE SWOISTE (L91)
Kiedy i w jakim celu
Badanie jest szczególnie przydatne w diagnostyce alergologicznej w przypadkach ciężkich schorzeń alergologicznych oraz u małych dzieci, w celu oznaczenia ilościowego IgE powstałych w reakcji na obecność swoistego alergenu. Oznaczanie miana przeciwciał IgE w surowicy dla konkretnego alergenu jest pomocne przy wątpliwym wyniku testu skórnego, kiedy alergen nie jest dostępny w formie preparatu lub gdy w trakcie takiego testu może nastąpić reakcja anafilaktyczna. Badanie to jest szczególne przydatne w chwili, gdy wykonanie testów skórnych może być trudne ( u niemowląt, pacjentów z uogólnionym zapaleniem skóry).
Charakterystyka badania
Pomiar stężenia imuunoglobulin E w surowicy wykorzystywany jest w diagnostyce alergii i rozpoznawaniu swoistych alergenów (substancji, na które pacjent jest uczulony). U pacjentów z alergią po narażeniu na substancję uczulającą wzrasta miano IgE w surowicy. Reakcje alergiczne mogą być spowodowane kontaktem z różnego rodzaju alergenami m.in. sierścią zwierząt, składnikami pokarmowymi, kurzem, pleśnią, pyłkami, lekami, jadem owadów i czynnikami środowiskowymi.
GRYPA A - P/C IGA (F74)
Kiedy i w jakim celu
Badanie obecności przeciwciał przeciw wirusowi grypy umożliwia diagnostykę zakażenia wirusem, której objawy często błędnie mylone są z przeziębieniem. Przy występowaniu objawów takich jak; gorączka (często powyżej 39°C),bóle głowy, dreszcze, bóle mięśni, stawów, katar, kaszel, bolące gardło,ogólne osłabienie. Diagnoza grypy stawiana jest na podstawie zaawansowania oraz stopnia ciężkości objawów,których nasilenie podczas przeziębienia jest znacznie mniejsze bądź zerowe. Wirus przenoszony jest drogą kroplekową, z człowieka na człowieka. Zakażeniu sprzyja przebywanie w większych skupiskach ludzi.
Charakterystyka badania
Grypa jest wirusową chorobą zakaźną. Epidemiologicznie występuje najczęściej w sezonie jesienno-zimowym, oraz wczesną wiosną. Objawy grypy mylone są często ze zwykłym przeziębieniem, podczas gdy choroba ta jest niezwykle niebezpieczna. Co roku na świecie z powodu grypy umiera kilkadziesiąt tysięcy osób (wg WHO).
GRYPA A/B SZYBKI TEST - TEST IMMUNOCHROMATOGRAFICZNY
Kiedy i w jakim celu
Badanie obecności antygenu wirusa grypy typu A lub B umożliwia diagnostykę zakażenia wirusem, którego objawy często mylone są z przeziębieniem.
Przy występowaniu objawów takich jak; gorączka (często powyżej 39°C),bóle głowy, dreszcze, bóle mięśni, stawów, katar, kaszel, bolące gardło,ogólne osłabienie. Diagnoza grypy stawiana jest na podstawie zaawansowania oraz stopnia ciężkości objawów,których nasilenie podczas przeziębienia jest znacznie mniejsze bądź zerowe. Wirus przenoszony jest drogą kroplekową, z człowieka na człowieka. Zakażeniu sprzyja przebywanie w większych skupiskach ludzi.
Charakterystyka badania
Grypa jest wirusową chorobą zakaźną. Epidemiologicznie występuje najczęściej w sezonie jesienno-zimowym, oraz wczesną wiosną. Objawy grypy mylone są często ze zwykłym przeziębieniem, podczas gdy choroba ta jest niezwykle niebezpieczna. Co roku na świecie z powodu grypy umiera kilkadziesiąt tysięcy osób (wg WHO).
Materiałem do badania jest wymaz z gardła. Czas oczekiwania na wynik wynosi 1-3 dni w zależności od laboratorium.
Pamiętaj! Testy immunochromatograficzne charakteryzują się ograniczoną czułością. Liczba fałszywie ujemnych wyników testów wykrywających antygeny wzrasta szczególnie w okresie dużej aktywności wirusa grypy, dlatego wskazana jest ich weryfikacja testem genetycznym.
GRYZONIE (EX5) (L91)
Kiedy i w jakim celu
Badanie jest szczególnie przydatne w diagnostyce alergologicznej w przypadkach ciężkich schorzeń alergologicznych oraz u małych dzieci, w celu oznaczenia ilościowego IgE powstałych w reakcji na obecność swoistego alergenu. Oznaczanie miana przeciwciał IgE w surowicy dla konkretnego alergenu jest pomocne przy wątpliwym wyniku testu skórnego, kiedy alergen nie jest dostępny w formie preparatu lub gdy w trakcie takiego testu może nastąpić reakcja anafilaktyczna. Badanie to jest szczególne przydatne w chwili, gdy wykonanie testów skórnych może być trudne ( u niemowląt, pacjentów z uogólnionym zapaleniem skóry).
Charakterystyka badania
Pomiar stężenia imuunoglobulin E w surowicy wykorzystywany jest w diagnostyce alergii i rozpoznawaniu swoistych alergenów (substancji, na które pacjent jest uczulony). U pacjentów z alergią po narażeniu na substancję uczulającą wzrasta miano IgE w surowicy. Reakcje alergiczne mogą być spowodowane kontaktem z różnego rodzaju alergenami m.in. sierścią zwierząt, składnikami pokarmowymi, kurzem, pleśnią, pyłkami, lekami, jadem owadów i czynnikami środowiskowymi.
GRZYBY, PIECZARKI (F127) - IGE SWOISTE (L91)
Kiedy i w jakim celu
Badanie jest szczególnie przydatne w diagnostyce alergologicznej w przypadkach ciężkich schorzeń alergologicznych oraz u małych dzieci, w celu oznaczenia ilościowego IgE powstałych w reakcji na obecność swoistego alergenu. Oznaczanie miana przeciwciał IgE w surowicy dla konkretnego alergenu jest pomocne przy wątpliwym wyniku testu skórnego, kiedy alergen nie jest dostępny w formie preparatu lub gdy w trakcie takiego testu może nastąpić reakcja anafilaktyczna. Badanie to jest szczególne przydatne w chwili, gdy wykonanie testów skórnych może być trudne ( u niemowląt, pacjentów z uogólnionym zapaleniem skóry).
Charakterystyka badania
Pomiar stężenia imuunoglobulin E w surowicy wykorzystywany jest w diagnostyce alergii i rozpoznawaniu swoistych alergenów (substancji, na które pacjent jest uczulony). U pacjentów z alergią po narażeniu na substancję uczulającą wzrasta miano IgE w surowicy. Reakcje alergiczne mogą być spowodowane kontaktem z różnego rodzaju alergenami m.in. sierścią zwierząt, składnikami pokarmowymi, kurzem, pleśnią, pyłkami, lekami, jadem owadów i czynnikami środowiskowymi.
GUMA ARABSKA (F297) IGE SWOISTE (L91)
Kiedy i w jakim celu
Badanie jest szczególnie przydatne w diagnostyce alergologicznej w przypadkach ciężkich schorzeń alergologicznych oraz u małych dzieci, w celu oznaczenia ilościowego IgE powstałych w reakcji na obecność swoistego alergenu. Oznaczanie miana przeciwciał IgE w surowicy dla konkretnego alergenu jest pomocne przy wątpliwym wyniku testu skórnego, kiedy alergen nie jest dostępny w formie preparatu lub gdy w trakcie takiego testu może nastąpić reakcja anafilaktyczna. Badanie to jest szczególne przydatne w chwili, gdy wykonanie testów skórnych może być trudne ( u niemowląt, pacjentów z uogólnionym zapaleniem skóry).
Charakterystyka badania
Pomiar stężenia imuunoglobulin E w surowicy wykorzystywany jest w diagnostyce alergii i rozpoznawaniu swoistych alergenów (substancji, na które pacjent jest uczulony). U pacjentów z alergią po narażeniu na substancję uczulającą wzrasta miano IgE w surowicy. Reakcje alergiczne mogą być spowodowane kontaktem z różnego rodzaju alergenami m.in. sierścią zwierząt, składnikami pokarmowymi, kurzem, pleśnią, pyłkami, lekami, jadem owadów i czynnikami środowiskowymi.
GX3 MIESZANKA PYŁKÓW TRAW
Kiedy i w jakim celu
Badanie jest szczególnie przydatne w diagnostyce alergologicznej w przypadkach ciężkich schorzeń alergologicznych oraz u małych dzieci, w celu oznaczenia ilościowego IgE powstałych w reakcji na obecność swoistego alergenu. Oznaczanie miana przeciwciał IgE w surowicy dla konkretnego alergenu jest pomocne przy wątpliwym wyniku testu skórnego, kiedy alergen nie jest dostępny w formie preparatu lub gdy w trakcie takiego testu może nastąpić reakcja anafilaktyczna. Badanie to jest szczególne przydatne w chwili, gdy wykonanie testów skórnych może być trudne ( u niemowląt, pacjentów z uogólnionym zapaleniem skóry).
Charakterystyka badania
Pomiar stężenia imuunoglobulin E w surowicy wykorzystywany jest w diagnostyce alergii i rozpoznawaniu swoistych alergenów (substancji, na które pacjent jest uczulony). U pacjentów z alergią po narażeniu na substancję uczulającą wzrasta miano IgE w surowicy. Reakcje alergiczne mogą być spowodowane kontaktem z różnego rodzaju alergenami m.in. sierścią zwierząt, składnikami pokarmowymi, kurzem, pleśnią, pyłkami, lekami, jadem owadów i czynnikami środowiskowymi. W skład badania wchodzą:
-
- kupkówka pospolita
- kostrzewa łąkowa
- życica trwała
- wiechlina łąkowa.
Badania powiązane
Immunoglobulina Ig E (całk.) w surowicy (L89), ALEX- Panel 295 Diagnostyka molekularna alergii, Panel alergenów wziewnych – 30 alergenów metodą Polycheck
GX4 PYŁKI ZBÓŻ
Kiedy i w jakim celu
Badanie jest szczególnie przydatne w diagnostyce alergologicznej w przypadkach ciężkich schorzeń alergologicznych oraz u małych dzieci, w celu oznaczenia ilościowego IgE powstałych w reakcji na obecność swoistego alergenu. Oznaczanie miana przeciwciał IgE w surowicy dla konkretnego alergenu jest pomocne przy wątpliwym wyniku testu skórnego, kiedy alergen nie jest dostępny w formie preparatu lub gdy w trakcie takiego testu może nastąpić reakcja anafilaktyczna. Badanie to jest szczególne przydatne w chwili, gdy wykonanie testów skórnych może być trudne ( u niemowląt, pacjentów z uogólnionym zapaleniem skóry).
Charakterystyka badania
Pomiar stężenia imuunoglobulin E w surowicy wykorzystywany jest w diagnostyce alergii i rozpoznawaniu swoistych alergenów (substancji, na które pacjent jest uczulony). U pacjentów z alergią po narażeniu na substancję uczulającą wzrasta miano IgE w surowicy. Reakcje alergiczne mogą być spowodowane kontaktem z różnego rodzaju alergenami m.in. sierścią zwierząt, składnikami pokarmowymi, kurzem, pleśnią, pyłkami, lekami, jadem owadów i czynnikami środowiskowymi.
W skład badania wchodzą: żyto, owiec, pszenica, jęczmień, kukurydza.